Избори 2021

„Поинаку“ ја објави листата со кандидатите за советници

Независната советничка листа „Поинаку “ ја објави листата со кандидати за советници за Советот на Општина Битола. Носител на листата е Габриела Илиевска. „ На 17-ти октомври Битола конечно мора да биди ослободена. Ослободена од начинот на кој се носат одлуките за нејзината иднина и од партиските стеги координирани од Скопје. Битола мора да се избори ПОВЕЌЕ…

СДСМ кампањата ќе ја започне од Битола

Караванот „Најдоброто за мојата општина“ на СДСМ и Коалцијата тргнува денеска со централниот настан кој е закажан во Битола во 20.00 часот, а претходно караванот ќе биде со граѓаните на Демир Хисар. „ Со реализираните проекти зад себе, со најдобрата понуда, со најголемиот коалициски капацитет, најдоброто за мојат аопштина е изразит фаворит, победник на овие ПОВЕЌЕ…

ВМРО-ДПМНЕ кампањата ќе ја почне во Охрид

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе ја започнат изборната кампања за претстојните локални избори од Охрид. Вечерва од 18 часот во Античкиот театар во Охрид. Во Битола големиот народен митинг како што соопштија од партијата ќе биде на 1 октомври од 20:30 на плоштадот Магнолија.    

На полноќ почнува изборната кампања за локалните избори

Од вечерва на полноќ стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Во Битола трката за иден градоначалник ќе ја водат шест кандидати, а 14 советнички листи ќе се обидат да освојат места во идниот Совет на општина Битола. Државната изборна комисија (ДИК), потврди 303 листи за градоначалници и 567 за ПОВЕЌЕ…