Култура

Шестка вредна над 230.000 денари во минатото лото коло

Во минатото коло на играта на среќа Лото7 при Државна лотарија, седумка немаше, но падна шестка вредна над 230.000 денари. Останатите детали, како и извлечените броеви за лото и џокер проследете ги во извештајот на Маја Поцевска.

Хуманитарна акција за помош на настраданите во Хрватска

Храна, вода, хигиенски продукти, бебешка храна, бебешки пелени, прибор за храна и други продукти се собираат во Битола, за помош на погодените од земјотресите во Хрватска. Хуманитарна акција, која самоиницијантивно ја спроведоа битолчанките Драгана Спасевска и Дијана Мицевска. Каде може да се донира? Донирале и битолчани и битолските стопанственици. Апелираат донациите да бидат исклучиво намирници кои сега им се најпотребни. За оваа хуманитарна акција ПОВЕЌЕ…

Божиќен концерт на Музичкото училиште во Битола

Државното Музичко училиште – Битола, за овој Божик организираше божикен концерт, каде учениците со повеќе дела, на неколку инструменти, како и соло пејачи се претставија со она што го сработиле во изминатото полугодие. Секој ученик се снимаше во својот дом, а преку класичната музика која ја совладале да ја изведуваат, го честитаа празникот Божик. Од ПОВЕЌЕ…

Со Пантелејмон Трпчевски за љубовта кон планината

Битолчанецот Пантелејмон Трпчевски од својата 10 годишна возраст планинари. До сега многу пати се искачил на врвот Пелистер и во лето и во зима. Ја сака планината, а и погледот од таму, што го натера да направи и документарен филм, за кој беше и награден. Тој денес гостуваше во Ритамот на градот, каде сподели дел ПОВЕЌЕ…

Над 13.000.000 денари за седумка на лото

На почетокот на оваа година порасна и лото премијата. Сега изнесува над 13.000.000 денари. Кои броеви беа извлечени за играта лото и џокер во минатото лото коло, проследете од извештајот на Маја Поцевска од Државната лотарија.