Спорт

Рутинска победа на подмладената Македонија над Чиле

Македонската ракометна репрезентација иако играше со подмладен состав без поголеми потешкотии дојде до победа против Чиле од 25-21 во првиот од двата пријателски меча со оовоаа репрезентација. Пешевски и Серафимов со по пет гола беа најефикасни, Маџовски даде три, а по два Танкоски, Костески, Мишевски, Ѓорѓиевски и дебитантот Цветан Кузмановски. Митревски имаше осум одбрани во ПОВЕЌЕ…

Ракометарите на Еурофарм Пелистер активно во репрезентативната недела

Шест ракометари на Еурофарм Пелистер и еден на Еурофарм Пелистер 2 неделава ќе бидат инволвирани во натпревари за своите национални репрезентации. Тројца од нив ќе играат квалификациони дуели за Европското првенство во Словачка и Унгарија во 2022 година, а останатите се дел од пријателски натпревари. Маџовски, Танкоски, Костески, Кузманоски 5 јануари: Македонија – Чиле (пријателски ПОВЕЌЕ…

Балардини: Нема да дозволам Пандев да се пензионира

Тренерот на Џенова, Давиде Балардини, не сака Горан Пандев да земине во пензија по завршувањето на Европското првенство. Капитенот на македонската репрезентација, неодамна изјави дека во 2021 година сака да избори опстанок во Серија А со Џенова, Македонија добро да се претстави на ЕП и потоа да земине во пензија. „Слушнав дека најавил заминување, сметам ПОВЕЌЕ…

Брестовац: Сметам на многу од овие млади ракометари за идните собири

Данило Брестовац вчера ја имаше првата прозивка на ракометарите кои се најдоа на неговиот список за првиот собир во новата 2021 година. Со видно подмладен состав и без повеќемина стандардни репрезентативци, македонската ракометна репрезентација ќе ги одработи подготовките во ЕХФ неделата во која се предвидени и два контролни натпревари против Чиле. „Иднината останува на овие ПОВЕЌЕ…

Хот го напушти Пелистер и потпиша во Косово

Пелистер му се заблагодари на српскиот напаѓач Анес Хот, а 25-годишниот фудбалер брзо пронајде нова средина. Хот се пресели во косовската Суперлига каде ќе ги брани боите на Арберија. Напаѓачот се договори со клубот за соработка до крајот на актуелната сезона. Анес Хот пристигна во Пелистер во текот на летниот преоден рок, а во првата ПОВЕЌЕ…