Спорт

Еурофарм Пелистер им се врати на тренинзите, формата ќе ја бруси во Хрватска

Со два тренинзи во текот на денешниот ден Еурофарм Пелистер ги започна подготовките за вториот дел од сезоната. Битолчани синоќа се комплетираа, но во првата недела од припремите ќе отсуствуваат репрезентативците на Македонија, Црна Гора и БиХ, кои имаат обрвски кон националните тимови. Бабиќ состави план на подготовки, во кој битолчани две недели ќе работат ПОВЕЌЕ…

Пелистер започна со подготовки, претставени и првите засилувања

Со првиот тренинг во Битола, попладнево фудбалерите на Пелистер ги започнаа подготовките за вториот дел од шампионатот. Димитар Капинковски првпат прозиваше како перманентен тренер на битолскиот клуб, откако во првиот дел од сезоната беше помошник на Зоран Штерјовски. Екипата ќе тренира двапати дневно во Битола во следните две недели, а потоа веројатно ќе замине на ПОВЕЌЕ…

Рутинска победа на подмладената Македонија над Чиле

Македонската ракометна репрезентација иако играше со подмладен состав без поголеми потешкотии дојде до победа против Чиле од 25-21 во првиот од двата пријателски меча со оовоаа репрезентација. Пешевски и Серафимов со по пет гола беа најефикасни, Маџовски даде три, а по два Танкоски, Костески, Мишевски, Ѓорѓиевски и дебитантот Цветан Кузмановски. Митревски имаше осум одбрани во ПОВЕЌЕ…

Ракометарите на Еурофарм Пелистер активно во репрезентативната недела

Шест ракометари на Еурофарм Пелистер и еден на Еурофарм Пелистер 2 неделава ќе бидат инволвирани во натпревари за своите национални репрезентации. Тројца од нив ќе играат квалификациони дуели за Европското првенство во Словачка и Унгарија во 2022 година, а останатите се дел од пријателски натпревари. Маџовски, Танкоски, Костески, Кузманоски 5 јануари: Македонија – Чиле (пријателски ПОВЕЌЕ…

Балардини: Нема да дозволам Пандев да се пензионира

Тренерот на Џенова, Давиде Балардини, не сака Горан Пандев да земине во пензија по завршувањето на Европското првенство. Капитенот на македонската репрезентација, неодамна изјави дека во 2021 година сака да избори опстанок во Серија А со Џенова, Македонија добро да се претстави на ЕП и потоа да земине во пензија. „Слушнав дека најавил заминување, сметам ПОВЕЌЕ…