Вести

42 повредени лица во експлозија во Урошевац

Бројот на повредени во вчерашната експлозија во ресторан во Урошевац на Косово, се искачи на 42, а меѓу нив има и две малолетни лица, изјави градоначалникот Казим Река. Во изјава за приштинскиот портал Телеграфи тој рече дека 12 повредени лица биле испратени во Ургентниот центар во Приштина. Експлозијата се случи околу 15 часот и според ПОВЕЌЕ…

Кина не дозволила „влез“ на СЗО во Вухан

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Адана Гебрејесус, порача дека е разочаран што кинеските власти не ги финализирале дозволите за пристигнување на тим експерти во Кина, кои треба да го испитаат потеклото на коронавируот. Гебрејесус изјави дека членовите на меѓународниот научен тим почнале да заминуваат од своите матични земји во Кина како дел од договорот ПОВЕЌЕ…

Во Битола денеска 23 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2431 тестирања, а регистрирани се 580 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-254, Куманово-32,  Дебар-10, Штип-12, Прилеп-30, Тетово-21, Струга-7, Велес-28, Битола-23, Охрид-23, Кавадарци-30, Гостивар-18, Гевгелија-15, Струмица-17, Крива Паланка-7, Радовиш-1, Кочани-6, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-3, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-12, Ресен-5 и Неготино-9. Денеска Институтот ПОВЕЌЕ…

Владиката Петар апелира: Почитувајте ги мерките за божиќните празници

Заради состојбата со коронавирусот, мора да се почитуваат мерките од владата, па затоа Владиката Петар апелира да нема групирања на коледарските огнови. Според него, мора да бидеме претпазливи за да се заштитиме од вирусот. -Да не се палат огнови, да не се групираат луѓето на еден простор, за да не дојде до ново проширување на ПОВЕЌЕ…

Се поставуваат монтажните објекти за модуларната болница во Битола

Откако беше подготвен теренот, започна поставувањето на модуларната болница во Битола. Се поставуваат монтажните објекти, односно павиљоните, а потоа ќе треба да се опремат со мебел и апаратура за да може да се дава помош на пациентите кои ќе се лекуваат од Ковид 19. Претходно се поставуваше бетонската подлога, како и комуналната инфраструктура. Се работи ПОВЕЌЕ…