Вести

Три пара близници родени во „Плодност“

„Само во два дена, во Болница „Плодност“ на свет дојдоа три пара близначиња и сите се братче и сестриче. Неизмерна е радоста на родителите, но и на персоналот на Болница „Плодност“, кои се грижат за прекрасните нови членови на нашето големо ИВФ семејство“ објавија на својата ФБ страницата од болницата Плодност. фото: Болница Плодност

Илиевски: Пелагониските тутунари пријавиле 650 тони вишок

Во тек е откупот на тутун во пелагониско и до денес откупени се околу 60% од вкупното планирано производство, информираше раководителот на ПЕ при МЗШВ во Битола Методија Илиевски. Како подрачна единица формирале второстепена комисија која на терен ја следи состојбата со откупот по откупните претпријатија.  Моменталната цена по која се откупува годинешната реколта на ПОВЕЌЕ…

Продолжува бојкотот на наставата

Наставата ја бојктораат 78 % од матурантите во земјава, велат од Сојузот на средношколци. Велат дека можат да стигнат и до 100 проценти ако немало погрешно информирање и заканувате. „Односот професор – ученик се претвори во закана – жртва, а односот професор – директор се претвори во жртва – закана, значи имаме ситуација со две ПОВЕЌЕ…

Тимот на СЗО ќе влезе во пазарот во Вухан

СЗО соопшти дека тим предводен од Светската здравствена организација кој го истражува потеклото на пандемијата на ковид- 19 денеска ќе се состане со кинески научници и планира да ги посети лабораториите, пазарите и болниците во Вухан. Тимот вчера го напушти карантинот во Вухан за да започне со теренска работа во мисија за утврдување на факти, ПОВЕЌЕ…

Санација на дефект во Нова Битола

Од ЈП Водовод информираат дека во тек е санација на дефект на водоводната мрежа, профил на цевка PVC160 на кружниот тек кај Веро. Без водоснабдување се РЕМО зградите на улица Васко Карангелевски и дел од улицата Анести Пановски. Екипите на ЈКП Водовод се веќе на терен и работат на санација на дефектот и брзо нормализирање ПОВЕЌЕ…