Червар во Мец води 19 ракометари

0
833

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар денес на последната прес-конференција потврди дека Македонија на Светското првенство ќе патува за Франција со 19 ракометари.

Дефинитивен список на ракометари за Светското првенство во Франција

– Никола Митревски

– Кирил Колев

– Благојче Трајковски

– Никола Маркоски

– Дејан Манасков

– Гоце Ојлески

– Гоце Георгиевски

– Мартин Поповски

– Стојанче Стоилов

– Жарко Пешевски

– Велко Маркоски

– Филип Талески

– Марко Нелоски

– Кирил Лазаров (капитен)

– Филип Лазаров

– Филип Миркуловски

– Стефан Дрогришки

– Ристо Арнаудовски

– Влатко Митков

Македонија е дел од групата Б во Мец заедно со Шпанија, Словенија, Тунис, Исланд и Ангола.