Денес сончево со умерена локална облачност, од утре дожд

0
412

Сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северен правец кој повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието. УВ=7 Максималната температура ќе биде во интервал од 32 до 37 степени.

Кон крајот на денов облачноста ќе се згoлеми. Во ноќните часови ќе има локален пороен дожд, особено во северозападниот дел  земјава. Ќе дува умерен северен ветер, повремено ќе се засилува, особено вдолж Повардарието.

Утре ќе преовладува променливо облачно време  со локален дожд. Наместа  ќе биде поројен проследен и проследен со засилен ветер и грмежи.

В среда сеуште ќе има локален дожд во југоисточните делови, особено претпладне, а во текот на денот постепено ќе престанува. Дневните температури на воздухот ќе бидат во  опаѓање за околу  7 до 10 степени. Од четврток повторно следува стабилно  време со постепен пораст на дневните температура на воздухот.