Денес сончево со умерена облачност, утре дожд

0
447

Сончево со умерена облачност и со слаб ветер од југозападен правец. Во северозападниот дел пвторно ќе има услови за  слаб локален дожд. По одделни котлините со појава на магла, но преку денот хоризонталната и вертикалната видливост ќе се зголеми. Во вечерните ќе има зголемување на облачноста.

Т-мин. од -2 до 4 а т-мин. 12 до 18 степени.

Од сабота следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Во југозападниот и западниот дел на земјава како и јужните делови ќе има услови за пообилни врнежи од дожд наместа и на 25 л/м2 воден талог.  Ќе дува  умерен  јужен ветер. Пообилни врнежи се очекуваат ноќта в сабота кон недела.

Од вторник ветерот ќе го промени правецот во северен, дневната темпертура ќе опадне за неколку степени, ќе има пообилни врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места во западните и северните делови ќе има услови за врнежи и од снег