Денес услови за дожд и грмежи – стабилизација од утре

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kако што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи денеска не очекува сончево време со мала до умерена облачност и слаб до умерен североисточен ветер.

Во попладневните часови ќе има услови за појава на краткотраен дожд и грмежи, особено во западните делови и во планинските региони.

Стабилизирање на временската состојба може да очекуваме во викендот кој следи, кога ќе имаме претежно сончево и топло време со температури во сабота до 36 кога на само локално на некои места се очекува појава на слаби врнежи во попладневните часови, додека во недела не очекува стабилно време со максимални 35 степени целзиусови.

Share.