Денеска да се договори законот за избори

0
417

Европската комисија денеска ги повика потписниците на Договорот од Пржино веднаш да се договорат за изборните реформи.

„ Ги повикуваме лидерите на четирите партии денеска да постигнат договор. Денот на изборите се ближи. Од тука изборниот законик треба да биде усвоен што е можно побрзо и неговата имплементација треба да почне во пресрет на изборите во Април“, изјави за 24 Вести портпаролката на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, Маја Коцијанчиќ.