Денеска и утре не очекува невреме

0
1050

Времето во Македонија претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне променливо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и умерен до засилен северен ветер, особено во северните и источните делови.

Во вечерните часови локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме, а температурата ќе се движи од 24 до 36 степени.

Во вечерните часови локално процесите ќе бидат изразени во форма на невреме. Температурата ќе достигне до 33 степени.

Утре ќе биде променливо облачно, ветровито и доста свежо со локален дожд претпладне. Ќе дува засилен до силен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 90 км/час и ќе предизвика значителен пад на температурата на воздухот.