Денеска се објавуваат тајните документи за атентатот на Кенеди

0
333

Денеска се очекува да бидат објавени документи поврзани со убиството на американскиот претседател Џон Фицџералд Кенеди, кои досега се чуваа како доверливи.

Сепак, експертите не очекуваат некои „големи откритија“.

Комисијата која го истражуваше атентатот на американскиот претседател, заклучи дека го убил поранешниот стрелец на американската морнарица од прва класа Ли Харви Освалд и дека убиството го извршил сам.

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела на Твитер напиша дека доколку добие „дополнителна информација“ ќе објави илјадници тајни документи од Националниот архив поврзани со атентатот врз 35-от претседател на САД, Џон Кенеди.