Денеска со дожд

0
564

Времето во Македонија претпладне ќе биде малку до умерено облачно на североисток со услови за краткотраен дожд. Попладне ќе биде променливо и нестабилно со пороен дожд,  грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови.

Минималната температура ќе се движи од 10 до 17, а максималната од 17 до 29 степени.

До вторник ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер. Од среда под влијание на сува и многу топла воздушна маса ќе има нагло зголемување на температурите. За викендот највисоката темпаратура ќе достигне 40 степени на југоистокот од земјата.