Девојче спасено по 17 часа минати под урнатините

0
384

На спасувачките екипи во малото место Пескара дел Тронто им успеа од извлечат 10 годишно девојче кое под урнатините предизвикани од катастрофалниот земјотрес минало цели 17 часа.

Во текот на целата измината ноќ продолжија грчевитите напори на спасувачките екипи за расчистување на урнатините од катастрофалниот земјотрес во централна Италија и потрагата по преживеани. Земјата е во шок. Бројот на загинати постојано расте. Според последните информации во потресот животот го загубиле 247 лица а најмалку 350 се повредени