Доналд Трамп го поддржува „пеколното бомбардирање“ на Путин врз ИСИС

0
247

Москва „пеколно го бомбардира ИСИС“ бидејќи претседателот Путин сака да спречи тероризмот да се одлее во Русија, рече американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, критикувајќи ги политиките на САД на Блискиот Исток, кои веќе ги претвориле Ирак и Либија во целосен хаос.

„Тоа не е дури ни натпревар!“, рече Доналд Трамп одговарајќи на прашањето на презентерот на Ен-би-си дали ќе беше подобро ако Садам Хусеин и Моамер Гадафи беа на власт.

„Ирак е катастрофа… Либија дури не е ни земја“, објасни тој. „Многу добро ќе сфатите ако ја погледнете Либија, погледнете што направивме таму – тоа е хаос. Ако погледнете со Садам Хусеин во Ирак, ќе видите што направивме и таму – хаос“.