ДУИ ги соопшти имињата на новите министри

0
1803

ДУИ вечерва ги објави имињата на предлог министрите од нивната партија кои би биле дел од новата влада.

Како што соопштуваат од партијата, тие ги предлагаат Хазби Лика за вицепремиер задолжен за спроведување на Охридскиот рамковен договор, Бујар Османи за вицепремиер за евроинтеграции, Билен Салиу да води со ресорот правда, Садула Дураку за министер за екологија, Куштрим Бектеши за местото министер за економија и Рамиз Мерко за министер без ресор.