Два терористички напади во Нигерија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Очевидци тврдат дека две бомби експлодирале во џамија полна со луѓе и елитен муслимански ресторан во градот Џос во центарот на Нигерија. Најмалку 15 лица се убиени, објавија американските медиуми.

Засега нема официјално соопштение од властите за инцидентите.
Сведоци кои побарале да останат анонимни поради страв од репресија, велат дека експлозијата во џамијата се случила додека водечко духовно лице проповедал за мирен соживот пред мноштво луѓе за време на светиот месец Рамазан. Сведоците не се сигурни колку лица починале.
Share.