Дваесетина мртви во напад во Сомалија

0
441

Дваесетина луѓе биле убиени во оружен напад во еден ресторан во главниот град на Сомалија, Могадишу. Одговорноста за нападот ја презедоа припадници на бунтовничката исламистичка група Ал Шабаб, соопшти сомалиската полиција, наведувајќи дека меѓу убиените имало жени и деца. Се прецизира дека по силната експлозија по што вооружени лица влегле во ресторанот. Меѓу убиените имало и четворица напаѓачи.