Едно лице уапсено за нападот во Дортмунд

0
274
epa05903377 Team bus of Borussia Dortmund is seen on a street after it was hit by three explosions in Dortmund, Germany, 11 April 2017. According to reports, Borussia Dortmund's team bus was damaged by three explosions on 11 April, as it was on its way to the stadium ahead of the UEFA Champions League soccer match between BVorussia Dortmund and AS Monaco. Borussia Dortmund's player Marc Bartra was injured and is hospitalized. The match has been postponed. EPA/SASCHA STEINBACH BEST QUALITY AVAILABLE

Германската полиција уапсила едно лице осомничено за бомбашкиот напад врз автобусот со членовите на фудубалскиот клуб Борусија во близина на Дортмунд. Германските обвинители наведуваат дека неговиот мотив не бил терористички, туку финансиски. 28 годишниот германец со руско потекло кој е идентификуван само како Сергеј В. бил уапсен во квартот Тубинген. Тој, според наводите, го извршил нападот поради неговите очекувања дека на таков начин ќе падне вредоста на акциите на фудбалскиот тим Борусија. Еден фудбалер на овој тим и еден полицаец беа повредени во експлозијата на 11 април додека со автобус се превезувале фудбалерите на стадионот во Дортмунд на натпреварот со екипата на Монако.