Експлозии и престрелки во Џакарта

0
504

Индонезиските медиуми јавуваат дека имало шест експлозии по што дошло до престрелки.

Според полицијата, една од експлозиите била предизвикана од бомбаш самоубиец, а до експлозии дошло пред еден трговски центар и во кафе ресторан на „Старбакс“.

„Прозорците на Старбакс се искршија од експлозијата и видов тројца загинати на патот. Имаше и престрелка со некој на покривот на зградата“, јави фоторепортерот на новинската агенција Ројтерс.

Во престрелката, според локалните медиуми, биле инволвирани десетина вооружени лица при што еден полицаец бил убиен.

Индонезија е на работ во изминативе неколку недели по заканата од исламските милитанти и по полициската операција за апсење на луѓето кои имаат врски со милитантите на Исламската држава.

„Ние претходно добивме закана од ИД дека Индонезија ќе стане центар на нејзиното внимание“, вели портпаролот на индонезиската полиција Антон Чарлијан.