Емануел Макрон влегува во Елисејската палата

0
509

Емануел Макрон ќе влезе во Елисејската палата денес како најмладиот претседател на Франција, исправен пред предизвици како „освежување“ на економијата и влевајќи и нов живот во опсипана од скептицизам Европска унија. 39-годишниот центрист ќе ја преземе власта од својот претходник Франсоа Оланд – социјалист, чии 5 години на функцијата, беа погодени од тешка невработеност и крвави терористички напади.

Откако се искачат на црвениот тепих пред зградата, двајцата ќе одржат приватна средба во претседателскиот кабинет, каде Макрон ќе ги добие кодовите за стартување на нуклеарното оружје на Париз.

Оланд очигледно е задоволен од изборот на поранешниот министер за економија, кој истакна тврда победа над екстремнодесничарскиот кандидат Марин Ле Пен на 7 мај.

„Не ја префрлам власта на политички противник, тоа е многу полесно“, рече шефот на државата во четвртокот. Мерките за безбедност се исклучително засилени, а над 1.500 полицајци ќе бидат распоредени во близина на претседателската резиденција.

Околните патишта веќе се блокирани. По ручекот Макрон ќе ја посети општината на Париз, што е и традиционална станица за секој нов француски претседател во неговиот “превземан” град. Тој ќе биде придружуван од неговата сопруга Бриџит, возрасната разлика со која генерира огромен јавен интерес во светот.