Ердоган пристигна во Вашингтон

0
247

Шефот на турската држава Реџеп Тајип Ердоган синоќа пристигна во Вашингтон, каде денеска е предвидено да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп, јави ДПА.

Ердоган беше пречекан од група луѓе, кои развиорија турско знаме и го извикуваа неговото име на мал собир во близина на Белата куќа. Собирот, во кој учествуваа околу 50 лица беше организиран од Турско-американскиот национален комитет.

– САД сега треба да имаат доверба во Турција, изјави 42-годишниот Невзат Тунџел, кој живее во Бруклин.

– Турција е сојузник на САД и НАТО, но американската поддршка на Силите за заштита на народот на сириските Курди е сериозен проблем за Турција, бидејќи тие и Курдската работничка партија (ПКК), се како една иста групација. Кога ќе им дадеш оружје на Силите за заштита на народот половмина од него оди кај ПКК, изјави Тунџел на собирот на приврзаниците на Ердоган.