Ердоган прогласи воена реформа: Отпушти речиси 1 400 лица од вооружените сили

0
510

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги најави претстојните реформи во вооружените сили по неуспешниот обид за воен удар од 15 јули.

Малку потоа државниот шеф отпушти 1389 лица од вооружените сили за наводни врски со кој се наоѓа во САД турскиот исламски свештеник Фехтуллах Гулен, обвинет за главен организатор на неуспешниот воен удар, соопшти агенцијата Анадолија, пренесува Ројтерс.

Отсега сите воени команданти и началници ќе бидат потчинети директно на Министерството за одбрана, рече Ердоган во интервју за телевизискиот канал “Хабер” по повод реформата.

Во моментов главен орган на оперативното раководство на вооружените сили е Генералштабот. Ердоган изјави дека шефот на Генералштабот – највисокото воено тело во земјата, и националната разузнавачка служба, позната како МИТ, треба да преминат на директна претседателска послушност. Во моментов тие се подредени на премиерот. Оваа промена ќе бара уставна промена и, следствено, поддршка од опозициските партии, забележуваат агенциите, цитирани од агенциите.

Спонзориран линк: