ЕУ ги ублажува заканите кон Русија

0
484

ЕУ „ги разгледува сите опции“ против Сирија и нејзиниот поддржувач Русија поради нападите во Алепо, но се повлекува од донесување одлука за нови санкции против Русија.

Најголемиот дел од учесниците на ЕУ самитот во најновиот руски предлог гледа цинична игра на мачка и глушец: кратко пред бриселската средба, Русија најави прекин на нападите врз Алепо на неколку дена. Русија сака да ја ослабне ЕУ, смета претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На ова шефовите на држави или влади треба да се спротивстават со европска единственост. Но, тоа не е доволно за носење одлука за натамошни санкции. Темата Русија и санкции против неа на дневен ред на Советот на ЕУ е ставена уште пред месеци, иако првично првенствено во контекст на украинската криза. Преку две години во сила се редица економски санкции насочени против руската држава, како и забрана за патување и блокирање на сметките и имотот на личности во најблиското опкружување на рускиот претседател Владимир Путин.

Ако се работеше само за Украина, Русите веројатно ќе можеа да сметаат на поблаг став на ЕУ, дури и на одредено олабавување на санкциите. ЕУ се залага за натамошен напредок во поглед на договор меѓу Москва и Киев, Освен тоа, ЕУ има цврсти економски интереси за нормализација на односите со Русија. Во оваа насока, на пример, притискаат италијанскиот премиер Матео Ренци и грчкиот, Алексис Ципрас. Кај унгарскиот премиер Виктор Орбан пак може да се насети идеолошка блискост, ако не и отворено восхитување кон Путин, со самото тоа и противност кон поостар курс кон Кремљ. Како што истакна Туск, во моментов е „навистина тешко, речиси невозможно да се зборува за Русија без да се споменат актуелните напади врз цивили и болници во Алепо.“

DW.COM