ЕУ и САД попладнево ќе објават дали има услови за избори на 24 април

0
592

Оценката на ЕУ и САД за тоа дали има услови за одржување кредибилни избори на 24-ти април ќе биде објавена денеска попладне.

Oценката ќе ја презентираат амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли во кусо обраќање до јавноста откако ќе ја достават до премиерот Емил Димитриеви до четирите политички партии.

Амбасадорот Орав вчера беше во Брисел на консултации со кабинетот на Еврокомесарот Јоханес Хан кој лично посредуваше во постигнувањето на договорот од пржино.

Во очекување на одговорот од меѓународната заедница дали ќе даде поддршка за одржување на избори на договорениот датум во април партиите излегоа со свои ставови.