Еурофарм Пелистер загуби иако долго водеше во Данска

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

По повеќе од осум месеци Еурофарм Пелистер одигра официјален натпревар и тоа во новоформираната Лига Европа. Во рамките на второто коло, избраниците на Жељко Бабиќ загубија од данскиот претставник ГОГ Гудме со 30-29 (14-14). Натпреварот беше драматичен, ниту една екипа не се издвои на повеќе од три разлика, а битолчани во поголем дел од

Најефикасни во тимот на Еурофарм Пелистер беа Мандалиниќ со 11 и Кушан со осум гола, а кај ГОГ Гудме се истакна Јакобсен со девет гола.

Утревечер со лет од Малме за Скопје, делегацијата на Еурофарм Пелистер ќе се врати во Македонија, а дел од интернационалните ќе заминат на прозивката на своите национални селекции.

Share.