Еврокомесарот Хан во посета на Косово

0
343

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за време на денешната посета на Косово ќе се сретне со претседателката Атифете Јахјага, а по средбата со премиерот Иса Мустафа, планирана е и нивна заедничка прес конференција. Еврокомесарот Хан ќе има обраќање во косовскиот парламент. Попладне тој ќе замине за Митровица каде што е предвидена негова средба со политичките претставници на српската етничка заедница во Косово.