Европска победа од +4 за Еурофарм Работник

0
839

Maкедонскиот претставник во Челинџ Купот, Еурофарм Работник извојува победа од 28-24 (12-8) против литванскиот претставник Гранитас Каунас и пред реваншот следната сабота има предност од четири гола разлика.

Во втората половина од првиот дел избраниците на Илија Темелковски се одлепија. Златко Мојсоски погоди од крилна позиција, а украинскиот голман Умовиц одбрани два седмерци. Така, по неубедливиот почеток, Еурофарм Работник на полувреме замина со 12-8. Талевски ги раздвижи домаќините и во 36. минута поведоа со највисоки +6. Тренерот на Гранитас Новицкис реагираше и постави „фластер“ на Дрогришки и Литванците со серија од 3-0 намалија на 15-12 во 40. минута.

Ојлески и Мојсоски на почетокот од вториот дел врзаа серија на голови. за 22-16 во 51. минута. Еурофаарм Работник беше во налет, но кога остана со човек помалку значајни голови постигнаа Талевски и Мојсовски за 25-20 на пет минути до крајот. Во игра гол за гол дуелот заврши со гол на Древникос за 28-24 за македонскиот претставник.