Евроскептиците победија на изборите во Полска

0
2976

Според неофицијалните резултати полската евроскептична опозициска партија „Право и правда“ победи на вчерашните парламентарни избори и ќе има апсолутно мнозинство Долниот дом на Парламентот.

Официјалните резултати треба да бидат објавени во текот на денот. Потпретседателката на Партијата на правото и правдата, Беата Шилдо изјави дека ќе биде идниот премиер на Полска ако официјално бидат потврдени резултатите од анкетата.