ФБИ објави досега невидени фотографии од нападот врз Пентагон

0
783

ФБИ објави досега непокажани фотографии од Пентагон снимени на 11 септември 2001 година, кога објектот беше една од метите на терористичките напади на Ал каеда.

Објавени се 184 фотографии од местото на кое настрадаа 184 луѓе. На некои фотографии се гледаат фрагменти од авионот на лет 77 на компанијата Американ ерлајнз, во кој во моментот на нападот на Пентагон имало 59 патници и членови на екипажот.

Во авионот имало петорица киднапери.

Пожарникарите пожарот во Пентагон го гасеа со денови, а експертите истакнуваат дека бројот на жртви ќе бил поголем доколку авионот удрил во некој друг дел од зградата.