ФФМ ги избра најдобрите за 2015 година

0
464

Филип Гачевски, голманот кој со Брегалница изминатава година го сруши македонскиот рекорд на најдолга минутажа без примен погодок и интернационалецот од Палермо, Александар Трајковски ги понесоа признанијата за најдобри македонски фудбалери во сезоната 2014/2015 во изборот на Фудбалската федерација на Македонија кој се одржа во Македонскиот Народен Театар.

НАЈДОБРИТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ ФУДБАЛ ВО СЕЗОНА 2014/2015

НАЈДОБАР ФУДБАЛЕР ВО СТРАНСТВО: Александар Трајковски (Палермо, Италија)

НАЈДОБАР ФУДБАЛЕР ВО ПРВАТА ЛИГА: Филип Гачевски (Брегалница/ Вардар)

НАЈДОБАР ТРЕНЕР: Игор Ангеловски (ФК Работнички)

НАЈДОБАР СТРЕЛЕЦ: Изаир Емини (ФК Ренова)

НАЈДОБАР МЛАД ФУДБАЛЕР: Кире Маркоски (ФК Работнички)

НАЈДОБАР МЛАД СТРЕЛЕЦ: Марко Ѓорѓиевски (ФК Вардар)

НАЈДОБАР ТРЕНЕР ВО МЛАДИ КАТЕГОРИИ: Влатко Колев (ФК Металург)

НАЈДОБАР КЛУБ ВО МЛАДИНСКИ ФУДБАЛ: ФК Металург

НАЈДОБАР СУДИЈА: Александар Ставрев

ПРИЗНАНИЕ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ВО ФУДБАЛОТ: Благоја Истатов

ФЕР-ПЛЕЈ ЕКИПА: ФК Работнички

НАЈДОБРА ФУДБАЛЕРКА: Наташа Андонова (Розенгард, Шведска)

НАЈДОБАР ТРЕНЕР ВО ЖЕНСКИ ФУДБАЛ: Дарко Костадиновски (ЖФК Драгон)

НАЈДОБАР СТРЕЛЕЦ ВО ЖЕНСКИ ФУДБАЛ: Ели Јаковска (ЖФК Драгон)

НАЈДОБАР ТРЕНЕР ВО ФУТСАЛ: Иван Божовиќ (КМФ Железарец – Скопје)

НАЈДОБАР ИГРАЧ ВО ФУТСАЛ: Мартин Тодоровски