Фирмино во Ливерпул

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Досегашниот напаѓач на Хофенхајм, Роберто Фирмино, потпиша повеќегодишен договор со Ливерпул.

Бразилскиот репрезентативец треба ги мине лекарските прегледи пред трансферот да биде официјализиран. Ливерпул за Фирмино издвои 29 милиони фунти.

Напаѓачот кој со бразилската репрезентација се наоѓа на Копа Америка е вториот најскап играч во историјата на Ливерпул, претходно за Енди Керол ’црвените’ платија 35 милиони фунти.

Фирмино изминатите четир ипол години беше член на Хофенхајм, минатата сезона во Бундеслигата постигна седум голови.

Бразилецот е петтото засилување за Ливерпул во летниот преоден рок по Ингс, Богдан, Милнер и Џо Гомес.

Share.