Франција – Турција најзвучно осминафинале, можен дуел Србија – Хрватска во четвртфиналето

0
669

Македонија и Б и Х го расипаа процентот на Екс-Ју земји на 39 Евробаскет, па наместо 5 ќе има 3 селекции од овие простори во нокаут фазата во Лил. Се издвојува мечот Франција – Турција во осминафиналето, а ако се оди по планот во четвртфиналето ќе гледаме две големи пресметки меѓу Србија и Хрватска и Грција и Шпанија.

 

Сабота – 12.09.

Шпанија – Полска

Грција – Белгија

Франција – Турција

Летонија – Словенија

Недела – 13.09.

Србија – Финска

Хрватска – Чешка

Израел – Италија

Литванија – Грузија