Француски новинар приведен во Турција

0
314

Француски новинар синоќа беше приведен во Турција, додека правел репортажа во југоисточниот округ Газиантеп, јавија француските медиуми, пренесува БТА.

Оливие Бертран уапсен без каква и да било причина, рече директорот на онлајн медиумите „Ле Зур” Изабел Робертс. Таа ги повика турските власти  веднаш  да го ослободат Бертран.