Гасол се справи со сите „петли„ за да и донесе финале на Шпанија

0
615

Франција загуби од Шпанија во првото полуфинале на Европското првенство во кошарка со 90:85. Шпанците покрај финалето обезбедија и директен настап на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Првото полуфинале на ЕП, донесе неверојатна партија на еден човек, Пау Гасол, кој својата репрезентација ја предводеше со 40 поени и 11 скокови. На овој начин Шпанија и Гасол на брутален начин и се одмаздија на Франција за поразот во четвртфиналето на минатогодиното Светско првенство кога тие беа домаќини.

Франција – Шпанија 75:80 (20:17, 13:15, 23:16, 10:18, 9:14)
Де Коло 14, Гобер 13 (Франција) – Гасол 40 (Шпанија)