Гермнија го одбила барањето на Ердоган за азил! Турскиот претседател се обидел да замине за Лондон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Според последните информации, Ердоган се обидел да одлета за Лондон откако бил одбиен од Германија, јавува НБЦ. Претходно имаше информации дека тој е на одмор во Бодрум од каде тргнал кон аеродормот во Истанбул или во Анкара

Западните медиуми после тоа ја пренесоа информацијата дека Ердоган со приватен авион можеби слетал во Грција, како и дека побарал азил во Германија и дека неговиот авион чекал да добие дозвола за слетување кое му било одбиено, потврдува извор кој го цитира НБЦ.

Ердоган и германската канцеларка Меркел имаат посебна соработка по прифаќањето на Турција на бриселскиот договор кој се однесува на мигрантите, а кој го иницираше Берлин. Сепак, никој од германскиот ржавен врв не се обратил во јавноста да ги потврди или демантира овие информации.

Share.