Го нападнале началникот на одделението за крим техника во битолската полиција

0
1660

На  04.08.2016 година во 14.45 часот во СВР Битола, Началникот на одделението за крим техника при СВР-Битола пријавил дека истиот ден околу 14.00 часот додека извршувал службено дејствие на ул.„Ѓорги Сугарев“, го паркирал службеното ПМВ „Цитроен Берлинго“. Две непознати лица, од кои претходно бил блокиран патот со машина за сечење огревни дрва, ја ослободиле улицата и се упатиле кон службеното ПМВ, но бидејќи не можеле да поминат почнале да викаат и да го навредуваат со погрдни зборови.  Едно од лицата со употреба на сила, со раце го удрил во пределот на главата. Подоцна дошол и неговиот татко кој, исто така, со раце го удрил полицискиот службеник во пределот на главата, нанесувајќи му телесни кои се констатирани од страна на доктор од  Клиничка болница Битола. Полициски службеници од ПС-Битола ги лишиле од слобода и задржале  во полициска станица лицата А.Ј. (42) и Џ.Ј. (19), двајцата од Битола. Против истите ќе биде поднесена кривична пријава.