Голем пожар на грчкиот остров Лефкада

0
860

Најмалку 4 куќи се запалени, се евакуира црквата, а противпожарните екипи се обидуваат да го стават под контрола пожарот во стариот дел на градот на грчкиот остров Лефкада.

lefka3-640x480

15 противпожарни возила, 35 пожарникари и хеликоптер, во  акцијата за гаснење на пожарот што, од непознати причини, изби по 12 часот напладне.

lefka4-640x480

Во центарот на стариот дел од градот Лефкада изгореа шест традиционални дрвени куќи, соопштија локланите власти. Нема повредени лица,