Голем пожар на Крф

0
620
Kastel Sucurac, 140711. Tjekom poslijepodneva na otoku Bracu izmedju Blace i Pothumlja planuo je veliki sumski pozar. Na slici pogled sa kozjaka iznad Kastel Sucurca na Split i opozareni Brac. Foto: Zvonimir Barisin / CROPIX

Голем шумски пожар кој денеска изби на грчкиот остров Крф излегува од контрола и поради тоа локалните власти побараа авиони канадери, изјави шефот на грчката противпожарна служба Апостолос Вардекис.

Тој истакна дека пожарот избил далеку од населени места, но силниот ветар отежнува напори на пожарникари и може да го насочи пожарот во несакан правец. Во гаснењето на пожарот се мобилизирани 24 пожарникари, седум против-пожарни возила, неколку општински возила и два мали авиона. Вардекис нагласи дека засега не се знае причината за пожарот.