Големо враќање на Ривер Плата: Финале на Копа Либертадорес по 19 години

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ривер Плата избори пласман во финалето на Копа Либертадорес, откако во полуфиналниот двомеч го елиминираше парагвајскиот Гуиарани. Ривер по првиот натпревар одигран на „Монументал“ во Буенос Аирес стекна предност од 2:0, која успеа да ја одбрани во реваншот во Парагвај. Возвратниот дуел заврши со резултат 1:1, Фернандез во 61.минута погоди за домаќинот, а конечниот резултат го постави Аларио во 79.минута. Противник на Ривер Плата во финалето ќе биде подобриот од полуфиналниот двомеч помеѓу Интернасионал (Бразил) и УНАМ Пумас (Мексико). По првиот меч Бразилците имаат предност од 2:1, а возвратниот дуел во Мексико ќе се одигра во среда.

Share.