Грчкиот Парламент ја призна Палестина за независна држава

0
412

Грчкиот Парламент денеска ја призна Палестина за независна држава, пренесе ТАСС.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера изјави дека Грција се залага за праведно решение на палестинскиот проблем преку создавање на суверенена држава Палестина во границите од 1967 година.