Грчко МНР со реакција на интервјуто на Иванов за „То Вима“

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Грчкото Министерство за надворешни работи денеска преку соопштение реагираше на интервјуто на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов за грчкиот весник „То Вима“.
– Грчката Влада не е надлежна да му ги обезбеди потребните информации на претседателот на ПЈРМ. И секако не е одговорна за тоа што тој не е информиран за состојбата на односите меѓу двете држави, се вели во кусото соопштение на портпаролот на Министерството Константинос Кутрас објавено „како одговор на новинарите“, не прецизирајќи притоа на кој дел од интервјуто се однесува.
Share.