Грците незадоволни бараат оставка од премиерот Ципрас

0
347

Грците синоќа излегоа на масовен антивладин протест пред парламентот во Атина.

Тие под мотото „Дајте си оставка“, побараа да си замине премиерот Алексис Ципрас и неговата влада. Се вееја грчки и знамиња на Европската Унија, се слушаа стари изјави на Ципрас пред да стане премиер кога ветува дека нема да гласа за нови мерки за штедење. Грците извикуваа „Измамници, лажговци“, „Не ве сака народот, одете си“, „Ципрас собери си го циркусот и оди си“. Велат дека се изморени од нивната политика и од начинот на раководење на Грција.

Да си даде оставка или да формира влада на национален консензус, која ќе ја спаси државата, бараат грчките граѓани.

Паралелно имаше и масовен протест пред Белата кула во Солун.

Протестите во Атина и во Солун беа органиизрани на социјалните мрежи. Демонстрантите бараа целосна промена на владината политика, реформи, излез од меморандумот за штедење, намалување на даноците и кратење на државните трошоци. Граѓанскиот протест го поддржаа  и од опозициските партии ПАСОК, Река и Нова демократија.

Грција очекува да добие зелено светло од самитот на Еврогрупата за потребната помош од 7,5 милијарди евра, кои се очекува да бидат исплатени следната недела.