Хакерски напад-Твитер, Си-Ен-Ен и Редит недостапни

0
469

Работата на низа големи интернет портали како Твитер, Спотифај, Си-Ен-Ен и Редит денеска два часа беше во прекин откако хакери ја нападнаа хостинг компанијата ДИН (DYN), чие седиште е во Њу Хемпшир.

– Од хакерскиот напад погодено беше целото источно крајбрежје на САД. Погодени беа и интернет-страниците на големите медиумски компании, како Њујорк тајмс, Фокс и други, соопшти ДИН.

Хакерскиот напад бил од типот ДДоС при што целиот систем бил целосно блокиран и корисниците немале пристап до нивните ресурси или пак пристапот бил прилично отежнат.

http://republika.mk/