Хан и Прибе в понеделник доаѓаат во Скопје

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, според најавите в понеделник (26 јуни) ќе ја посети Република Македонија на разговори околу плановите за реформи на новата македонска Влада, како и да ја повтори поддршката на Европската унија за земјата да ги спроведе неопходните реформи за во иднина да стане членка на Унијата, јави допосникот на МИА од Брисел.

Според соопштението на Европската комисија, предвидено е Хан при посетата на Скопје да се сретне со премиерот Зоран Заев, со други претставници на новата Влада и со останатите политички лидери во земјата.

Во изјава дадена пред неговото доаѓање во Македонија, Хан посочи дека ја посетува македонската држава за да даде поттик на спроведувањето на реформите што Брисел очекува да бидат спроведени во брз рок, а со цел да се врати на патеката за евро-атлантската интеграција.

– Со континуираната поддршка на Европската унија, земјата конечно ја надмина политичката криза преку добро администрираните избори и формирањето на новата Влада. Сега, новата Влада, заедно со опозицијата, треба да се фокусира на спроведувањето на Итните реформски приоритети и на целосно спроведување на договорот од Пржино, со цел да се врати земјата на патот кон интеграцијата во ЕУ. Реформите мора да се направат за да се подобрат животите на луѓето, да се работи за стабилност, просперитет и правда. Задолжена група на независни високи експерти за владеење на правото, предводена од Рајнхард Прибе е веќе во земјата за да и помогне и да ја советува новата Влада за прашањата на системското владеење на правото, изјави комесарот Хан пред неговото доаѓање во Македонија.

Share.