Хан: Одлуката на Иванов не е во согласност со владеењето на правото

0
570
Johannes Hahn, Member of the EC in charge of Regional Policy

Изјавата на претседателот Ѓорге Иванов сите да бидат помилувани, е нешто што според моите сфаќања не е прифатливо и не е во согласност со владеењето на правото, изјави за Радио Слободна Европа, еврокомесарот Јоханес Хан.

Тој истакна дека целата ситуација во Македонија во изминатите неколку денови е многу влошена: „Ги повикувам сите политички лидери да се вратат на преговарачка маса и да се фокусираат на фер и транспарентни избори и мислам дека дел од тоа е прочистувањето на Избирачкиот список, но исто така и небојкотирањето на изборите“, рече Хан.