Хан со европратениците на итна средба за Македонија

0
470

Итна средба на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан со тројцата европратеници кои беа вклучени во надминувањето на кризата во Македонија се одржува претпладнево. Европратеникот Ричар Ховит на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави фотографија на која се тој, неговите колеги европратеници Едуард Кукан и Иво Вајгл и еврокомесарот Хан под која наведе и дека ќе следува соопштение. Хан вчера во интервју за Радио Слободна Европа порача дека помилувањето не е во согласност со владеењето на правото.