Хаос во Хрватска: Бегалците го пробија кордонот, ситуацијата бега од контрола

0
325

Измачени од повеќечасовното чекање на сонце на станицата во Товарник дел од бегалците околу 16 часот го загубија трпението и го пробија полицискиот кордон, јави Index.hr.

Тие се упатија пешки кон Иљача во надеж дека ќе фатат место во возот, а некои од нив имаат намера да одат пешки до Загреб.

Поголем инцидент е избеган поради смирената реакција на полицијата, јавуваат хрватските медиуми.

На местото на настанот на неколку бегалци им се слошило, а еден мигрант се степал со новинар.

Околу 500 бегалци кои се сместени во хотел во загрепската населба Дугава, започнаа протести бидејќи не сакаат да останат во Хрватска. Во овој дел на градот има се повеќе интервентна полиција.

Според податоците на хрватската полиција, ди 17 асот влегле 8.900 бегалци. Во пограничното место Товарник попладнево пристигнала пет тони храна од Соковите резерви. /крај/