Хеликоптер го нападна Врховниот суд на Венецуела

0
829

Венецуелски полициски хеликоптер во вторникот го нападна Врховниот суд и Министерството за внатрешни работи, ескалирајќи ја ОПЕК националната политичка криза во она што претседателот Николас Мадуро го нарече напад од „терористи” кои бараат државен удар.

Хеликоптерот испукал 15 пати во Министерството за внатрешни работи, каде што голем број луѓе се наоѓале на социјален настан и испуштил четири гранати врз судот, каде што судиите се состанувале, пренесе Ројтерс.

Сепак, нема информации за повредени.

„Порано или подоцна, ќе го фатиме хеликоптерот и оние што стојат зад овој вооружен терористички напад врз институциите на земјата“, рече Мадуро.

„Тие можеа да предизвикаат десетици смртни случаи“, рече тој.

54-годишниот социјалистички лидер се соочува со тримесечни протести од лидерите на опозицијата, кои го гледаат како диктатор кој ја уништи некогаш просперитетната економија. Постои растечко несогласување и од владата и од безбедносните сили.

Најмалку 75 лица загинаа, а стотици други се повредени и уапсени, во антивладините немири од април.

Демонстрантите бараат избори, мерки за ублажување на бруталната економска криза, слобода за стотици затворени активисти на опозицијата и независност на Националното законодавно собрание што е под контрола на опозицијата.

Мадуро вели дека бараат државен удар против него со охрабрување од владата на САД која сака да добие контрола врз нафтените резерви на Венецуела, најголемите во светот.

Владата на Венецуела во соопштението наведе дека хеликоптерот бил украден од полицискиот пилот Оскар Перез, кој се изјаснил за бунт против Мадуро.